MARMARA

Marmara bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Köprü niteliği ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağladığı söylenebilir. Marmara Denizi de yaklaşık 11,000 km2'lik yüzölçümüyle bu bölgenin bir iç denizi durumunda olup bölgenin tam ortasını kaplar.
Kuzeyinde Bulgaristan, güneyinde ege bölgesi, batısında Yunanistan ve ege genizi, doğusu karadeniz ile çevrilidir. İklim
Bu iklimde yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. Marmara Bölgesi ikliminin en önemli özelliği bir geçiş iklimi karakteri göstermesidir. Bölgeye ortalama 600 - 700 mm yağış düşmektedir. Trakya'da karasal iklim özellikleri görülür. Yıldız Dağları Karadeniz'in nemli havasının iç kısımlara girmesini engeller. Balkanlar üzerinden gelen nemli hava kütlesi, nemini Balkan Dağları'nda bıraktığından, Trakya'ya nemden yoksun ve kuru olarak eserler. Kışlar ise ılık ve yağışlıdır yaz ve kış mevsimindeki yağış miktarı arasında, büyük bir fark bulunmaz. Marmara deniz kıyıları sürekli rüzgarlıdır. İç kesimlere doğru karasal iklim görülür. En fazla yağış sonbaharda , en az yağış yazın düşer.
Kışın görülen yağışlar Cephesel kökenlidir.
İlk ve sonbahar ayları kıyı şeridinde genellikle ılıman geçer, iç kısımlarda yer yer karasal iklim hakimdir.
Kar yağışı ve don olayı görülür.
En soğuk ay genellikle subattır. Sıcaklık -10°C altına ender olarak düşer.
En sıcak ay ortalaması 28°C dolayındadır.
Yazın sıcaklık sık sık gölgede 40°C üstüne çıkar.
Yıllık ortalama sıcaklığı ise 15-16 °C dir.

Kaynak:tr.wikipedia.org, cografya.gen.tr

TÜRKİYEDE YILLIK ORTALAMA SICAKLIM DAĞILIMI


Kaynak:cografya.org